DX na CB DX na CB DX na CB DX na CB



DX na CB - úvod do problematiky

Pokud si nějaký síbíčkář povzdechne, už zase ten "sajdbend" a DX pásmo 11 m, pak se, alespoň z poloviny, plete. Řeč sice bude o DX pásmu, ale na CB ( a když na CB, tak na našich povolených 40 - ti kanálech a 4 W ).

Pro začátek, co je to DX ? DX je radioamatérská zkratka pro dálkové spojení s využitím momentálních podmínek šíření. Teorií ( alespoň velmi stručně vysvětlenou ) šíření se bude zabývat jiný budoucí článek.

První, co si případný zájemce o tento provoz musí uvědomit, je jazyková bariéra. V 90 - ti procentech se používá angličtina a já osobně ji vřele doporučuji. Dále je slyšet ruština ( z východu - čím to asi je ), španělština a němčina, méně potom italština. Je jen na vás, pro jakou řeč se rozhodnete, ale angličtina vede.

Za druhé, musíte si vybrat značku. Ta se skládá z čísla divize, tzn. každý stát na světě má svoje číslo ( u AMA je to prefix - použití je naprosto stejné ). Pro ČR je to 329, anglie 26, slovensko 330, německo 13, atd. Kompletní seznam divizí si můžete stáhnout zde (msd.zip). Máme první číslo, 329. Další znaky jsou jen na vás a mohou zastupovat např. zkratku okr. města + iniciály vaší volačky, např. 329 ST ML - Strakonice, Martin-Lnáře. V zahraničí, ale i u nás se značkou hlásíte k příslušnosti ke svému CB DX klubu, např. 329 RKL 002 - CB Radioklub Romeo Kilo Lima Liberec.

Třetím problémem je anténa. Dá se říci, že chodí téměř všechno, kromě asi pendreků na ručku ( alespoň se mi to zatím nepovedlo ). Zatím nejlepší zkušenosti z povolených antén podle GP jsou s pětiosminou, pokud ale máte něco jiného, nic se neděje, mobilka, půlka nebo dipól chodí také, ale za trochu jiných podmínek. Pokud byste měli chuť experimentovat, podívejte se do článku DX antény na CB. Najdete tam mnoho různých podnětů pro "bastlení" ( in construction, HI ).

Čtvrtým požadavkem jsou právě ty podmínky. Obecně lze říci, že léto je lepší než zima a den je lepší než noc, nicméně je to velice relativní. Prvním příznakem, že se něco děje, jsou známé rušáky. Ale pozor, ne všechny typy rušení umožňují DX ! Asi vůbec nejlepší je, pokud slyšíte několik různých jazyků na pásmu, ale mezi jejich relacemi rušení není. Dalším příznakem, který je ale použitelný pouze pro ty, kteří přijímají TV z I. a II. TV pásma ( pro naší oblast, tj. Příbramsko, TV vysílač Cukrák a Kleť), je krásné rušení televize zahraničním vysíláním, u nás například TV z Madridu ( rada pro slabší povahy - pokud vám toto rušení vadí, třeba vám pomůže to, že španělé jsou na tom stejně - já toto rušení miluju, protože ruší mé nepřející sousedy a k tomu ještě téměř celý den - HI HI HI, CHA CHA CHA :-) ). V extrémním případě gumuje vaší oblíbenou VKV FM rádiovou stanici ital nebo portugalec. V tomto případě vypňete TV nebo rádio a zapněte CB. Uvidíte ten chaoz. Němci, taliáni, španělé, britové, ... prostě paráda.

Pokud tedy máte překonány všechny tyto problémy, počkejte si na zavolání. Pokud byste se chtěli dozvědět, jak takové spojení provést, čtěte zde. Malý konverzační slovníček, který obsahuje nejběžnější fráze používané při DX spojeních.

Toliko pro úvod. Příště se pochlubím konkrétními QSO, snad tu budou i nějaké pěkné QSL-lístky. 73! de George Tochovice.

George, kaenge 2000