Chcete koncesi? Nevíte jak na to?Radioamatérská licence, co s ní a jak ji získat.

A) Co s ní. To musí vědět každý, kdo o ní má zájem, jinak řečeno, musí alespoň v obrysech tušit, čemu by se chtěl v radioamatérském sportu věnovat.

B) Jak ji získat. To už je horší, alespoň pro člověka, který sice ví, že by měl skládat zkoušky apod., ale kdy a kde. V bodech naznančím, co proto dělat.

Pozvánka ke zkoušce.
Vy se v této době začnete učit a na všechno ostatní rovnou zapomeňte.
Vysvědčení skoro jako ve škole

Zaplatíte už druhou stokorunu (ta první je za zkoušky, ta druhá za vydání povolení) a dostanete to, po čem toužíte:

Samotná koncese.

Na závěr moje zkušenosti:

Splnil jsem bod 1 a občas mě hryzlo svědomí, tak jsem se něco naučil. To něco bylo asi 15 prefixů a asi sedm písmen abecedy telegrafní. To vše jsem stihl za pět měsíců, když tu náhle ..... Bod 2. Pozvánka a čtrnáct dní do zkoušek. V předtuše jsem se dva dny předtím naučil dalších dvacet prefixů, takže už mi jich zbývalo "jen" 70. K tomu ještě téměř celý telegraf, upřesnění některých bodů techniky a Q-kódy. Šprtal jsem ve dne, v noci, ve škole, doma, dokonce i u mé přítelkyně, kterou jsem tím z nepochopitelných důvodů dost bavil.

Až to přišlo. Den D. Den 22.3.2000, středa. Už ráno na mě padla nervozita a při cestě do Prahy jsem skoro nemluvil. Touto cestou ještě jednou děkuji za podporu od Pavla, OK1CAD, který mě do Prahy vezl, a od členů příbramského radioklubu OK1KNG, jmenovitě Milanovi, OK1AME a Josefovi, OK1AAZ. Po vstupu do budovy ČTÚ jsem se trochu uklidnil, to ale trvalo jen do doby telegrafní zkoušky. Měl jsem asi tři výpadky napájení mozku. Velice děkuji zkušebnímu komisaři za projevené pochopení a za trpělivost. Bohužel si nepamatuji jeho značku, pokud ji někdo znáte, prosím vás o její zaslání. Tento dobrý člověk by byl první, komu bych poslal QSL - lístek. Jakmile jsem měl telegraf za sebou, nervozita padla a já jsem věděl, že mám vyhráno. Techniku jsem měl zvládnutou, Q-kódy a provozní pravidla taky, už jen dopsat prefixy a vybrat si značku. Bylo mi nabídnuto počáteční písmeno F, T, Z. Vybral jsem Z a moje značka je nyní OK1ZAD. Složil jsem slib, podepsal ho, doběhl si za roh na poštu zaplatit druhou stovku, sebral vysvědčení a hurá domů, oslavovat. Před budovou ještě gratulace dalšímu úspěšnému žadateli, který v klidu pokuřoval a přemýšlel, jakou značku si vybrat.

Touto cestou bych chtěl také požádat všechny, kdo se výše uvedeného dne zúčastnili zkoušek, aby mi poslali e-mail, hlavně potom kolegovi, který kdysi bydlel v Mirovicích a teď žije v Českých Budějovicích. Předem díky.

To by bylo k tomuto asi vše, kdo by měl dotazy, ať si napíše pro odpovědi.

Prostřednictvím provozovatele stránek

Vilíka Příbram připravil

Jirka, OK1ZAD (George Tochovice) - e-mail


P.S. Velice se omlouvám za gramatické chyby v uveřejněných článcích. Právě teď jsem našel dvě. V zápalu tvůrčího nadšení po sobě většinou článek nečtu, proto to vypadá, tak jak to vypadá. Díky.